Koszyk 0 x

co to jest pellet

Co to jest pellet i z czego się go robi?

Spis treści

Pellet zaliczyć można do efektywnych i zrównoważonych rozwiązań grzewczych. To niepozorne kulki stworzone z naturalnych materiałów, które cechują się wysoką kalorycznością. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej – pozwalają zadbać o ciepło w domu przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko.

Co to jest pellet drzewny?

Pellet drzewny jest paliwem opałowym, które pozyskuje się z drewna lub innych biomateriałów drzewnych. Materiał ten cechuje się cylindrycznym, brykietowanym kształtem – formę tą osiąga się poprzez prasowanie rozdrobnionych cząstek drewna przy użyciu wysokiego ciśnienia.

Jednolita wielkość i gęstość pojedynczych pelletów sprawia, że stają się one wyjątkowo efektywne w spalaniu (kaloryczność niemalże dorównująca m.in. ekogroszkowi). Uznaje się je za wydajne źródło ciepła; wpisują się doskonale w koncepcję ekologicznego ogrzewania, które nie szkodzi środowisku.

Skład pelletu drzewnego

Typowy pellet drzewny składa się z dwóch głównych składników: drewna lub innych biomateriałów drzewnych oraz bezpiecznego spoiwa.

Drewno pozyskuje się zwykle z drzew iglastych (np. sosna i świerk) lub liściastych (dąb, buk). Za spoiwo służy często lignina – polimer występujący naturalnie w drewnie. Działa on jako klej, a tym samym zapewnia stabilność i wytrzymałość pelletu.

Z czego robi się pellet? Rodzaje pelletu

Są wytwarzane z różnych surowców – wpływa to bezpośrednio na ich właściwości i zastosowanie.

Popularne rodzaje to:

  • pellety drzewne;
  • pellety z biomasy drzewnej (odpady leśne);
  • pellety z biomasy roślinnej (np. słoma, siano lub łuski słonecznika);
  • pellety z mączki drzewnej;
  • pellety agro (odpady produkcji rolniczej).

Przy wyborze pelletów ważne będzie dostosowanie ich do konkretnej aplikacji oraz rodzaju kotła lub pieca!

z czego robi się pellet

Jak się robi pellet?

Jak wygląda produkcja pelletu? Pierwszy krok to pozyskanie odpowiednich surowców (drewno, biomasa lub inne materiały roślinne). Muszą być odpowiednio przygotowane, np. poprzez rozdrobnienie na mniejsze cząstki.

Kolejny etap to suszenie. Wybrane materiały nie mogą zawierać w sobie zbyt dużej ilości wody – nadmierna wilgotność sprawi, że paliwo stanie się mniej efektywne podczas spalania.

Kluczowy odcinek stanowi prasowanie. Używa się w tym celu specjalnych maszyn pelletujących – to właśnie podczas tego etapu pellet zyskuje swój charakterystyczny wygląd.

Na sam koniec wyprodukowane pellety są chłodzone, aby zwiększyć ich twardość i trwałość. Do wykonania tego zadania przeznaczone są specjalne chłodnice. Po tym nie pozostaje nic innego, jak spakować powstały produkt, a następnie przetransportować go do hurtowni i sklepów.

Ekologiczność pelletu podczas ogrzewania domu

Pellety drzewne stanowią ekologiczne rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii. Ich spalanie generuje znacznie mniej emisji gazów cieplarnianych (CO2), które przyczyniają się do pogłębiania globalnego ocieplenia.

Wykorzystanie pelletów do ogrzewania pozwala na oszczędzanie innych zasobów, m.in. gazu ziemnego, oleju opałowego i węgla, których ilość jest ściśle ograniczona. Drzewa da się posadzić ponownie w stosunkowo krótkim czasie (tyczy się zwłaszcza bambusa).

Ważne będzie wybieranie pelletów, które zostały wyprodukowane z przestrzeganiem standardowych zasad zrównoważonego rozwoju. Zaleca się również rozważenie użycia alternatywnych źródeł energii (np. słonecznej lub wiatrowej) zawsze wtedy, gdy będzie to możliwe.

Wady i zalety użycia pelletu

Czy warto rozważyć wykorzystanie pelletów? Tak, aczkolwiek warto zapoznać się ze wszelkimi ich zaletami oraz wadami.

Zalety

Są pozyskiwane ze zrównoważonych źródeł leśnych i są odnawialne – wykorzystane drzewa da się zastąpić poprzez sadzenie nowych (przyczynia się do to zachowania poprawnego funkcjonowania ekosystemu).

Ponadto generują małe ilości dwutlenku węgla. Za plus można uznać również fakt, że charakteryzują się jednolitym składem chemicznym i gęstością; to sprawia, że stają się łatwiejsze do spalania (owocuje to wydajnym i czystym dostarczaniem ciepła).

Na wspomnienie zasługuje informacja dot. wysokiej wartości opałowej pelletu. Zostanie to docenione zwłaszcza przez osoby korzystające z własnych źródeł pelletu – obie korzyści pozwolą w połączeniu ze sobą na osiągnięcie niezależności energetycznej niskim kosztem.

Wady

Transport pelletów na większe odległości wpływa negatywnie na ich stopień ekologiczności (ze względu na emisje związane z długą drogą).

Za wadę uznaje się również wysokie koszty inwestycji początkowej. Trzeba jednak zauważyć, że inwestycja zwraca się z czasem poprzez oszczędności na paliwie.

Podczas spalania pelletu powstaje popiół. To sprawia, że urządzenia zasilane nim wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia systemu grzewczego.

Czy warto zdecydować się na pellet? Tak! Stał się popularny nie bez powodu – warto przekonać się o tym samemu.

X