Koszyk 0 x

produkcja pelletu

Produkcja pelletu

Spis treści

Produkcja pelletu to kilkuetapowy proces, który skutkuje powstaniem granulatu służącego do ogrzewania domów, mieszkań czy budynków użyteczności publicznej. Z czego można zrobić pellet i jak dokładnie powstaje to ekologiczne paliwo? Oto najważniejsze informacje o pellecie.

Z czego robi się pellet?

Pellet to granulat opałowy, który powstaje z surowców organicznych (sprawdź artykuł: co to jest pellet?). Najczęściej do wyrobu tego ekologicznego produktu wykorzystuje się drewno, a dokładniej jego trociny, zrębki czy wióry powstające w trakcie tartakowej obróbki. Materiał drzewny może pochodzić zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych.

Jednak warto pamiętać, że drewno nie jest jedynym surowcem do produkcji pelletu. W procesie wytwarzania granulatu, który służy jako paliwo do ogrzewania, stosowane bywają również słoma, trawa łąkowa, resztki roślinne czy produkty uboczne rolnictwa.

Ciekawostką może być fakt, że peletyzacji podlegają także skorupki kokosów. Ten ostatni materiał jest jednak wykorzystywany dość rzadko ze względu na swoją egzotyczność.

Ponadto warto wiedzieć, że składnikami pelletu mogą być też:

  • skrobia;
  • mąka kukurydziana;
  • mąka ziemniaczana;
  • olej roślinny.

Tego typu substancje pełnią funkcję dodatków do podstawowych materiałów wykorzystywanych w produkcji biomasy. Ich właściwości wpływają na poprawę efektywności produkcji pelletu, a także lepszą jakość gotowego paliwa.

Składniki granulatu drzewnego a jakość pelletu

Do produkcji pelletu z trocin drewna wykorzystuje się rośliny, które należą do różnych gatunków. Z tego względu drewno poddawane peletyzacji ma odmienny skład, twardość, a także wilgotność. Wszystkie te czynniki wpływają na jakość pelletu.

Zawartość ligniny – naturalnego spoiwa do pelletu

W kontekście doboru gatunku drewna na pellet należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zawartość ligniny. Jest to organiczny związek chemiczny, który występuje w drzewach i pełni funkcję naturalnej substancji spajającej.

W produkcji pelletu lignina odgrywa rolę spoiwa trocin, a więc ma duży wpływ na formowanie się granulek paliwa. Z tego względu im więcej ligniny zawiera drzewo, tym lepsza jest jakość pelletu.

Wysoka zawartość naturalnego spoiwa wpływa również na ograniczenie ilości odsiewów, które generują koszty energii elektrycznej i zmniejszają wydajność produkcji biopaliwa.

W związku z tym najlepszy pellet drzewny powstaje z drzew iglastych, które statystycznie mają większą zawartość ligniny niż gatunki liściaste. Aby produkować pellet, warto więc wykorzystać, m.in.:

  • jodłę;
  • świerk;
  • sosnę.

We wszystkich z powyższych drzew lignina stanowi blisko 30% całkowitej masy drewna, a więc zapewnia dobrą produkcję granulatu biomasy.

Twardość drewna a klasy pelletu

Aby pellet drzewny zapewniał jak najwięcej korzyści dla użytkownika, do wytwarzania granulatu warto wykorzystać twarde drewno o wysokim wskaźniku gęstości. Takie gatunki mają większą gęstość nasypową, dzięki czemu podczas spalania wytwarzają większe ciepło.

Oznacza to, że jeden metr sześcienny pelletu z drewna o niskiej gęstości wyprodukuje mniej energii niż biomasa z trocin twardszego gatunku. Tym samym trzeba będzie zużyć więcej granulatu na ogrzanie takiej samej powierzchni.

Jaka powinna być wilgotność drewna na pellet?

Wilgotność materiału do produkcji pelletu drzewnego powinna mieścić się w przedziale 10-18%. Drewno o większym zawilgoceniu jest trudne do osuszenia, przez co podczas jego obróbki powstaje biomasa o słabej jakości. Wysoka wilgotność sprawia, że granulat opałowy łatwo ulega rozpadowi i zapewnia mało ciepła.

Jak zrobić pellet? Proces produkcji pelletu krok po kroku

Produkcja tego paliwa jest procesem składającym się z kilku etapów. Pierwszy z nich to rozdrobnienie materiału, z którego powstaje pellet. Zmniejszenie objętości kawałków kory, trocin czy wiór drewna służy dostosowaniu surowców do wymagań peleciarki.

Aby wytwarzanie biomasy przebiegało sprawnie i bezproblemowo tworzywa pochodzące z obróbki drewna nie mogą mieć większej średnicy niż matryca w maszynie do wyrobu paliwa. W przeciwnym razie peleciarka nie będzie w stanie wytworzyć granulek.

Następny etap procesu produkcji pelletu drzewnego to suszenie materiałów na biomasę. Obniżanie wilgotności tworzywa odbywa się z wykorzystaniem systemów suszenia gorącym powietrzem.

Gdy wióry drewna są już odpowiednio suche (zawierają maksymalnie 10-13% wilgoci), to przychodzi czas na właściwe peletowanie. W tym procesie kawałki drewna ulegają sprasowaniu, a następnie granulowaniu.

W efekcie powstają zbite bryłki biomasy, które należy poddać chłodzeniu. To działanie wpływa na poprawę jakości pelletu i przygotowuje go do ostatniej fazy – pakowania.

maszyna do produkcji pelletu z trocin

Domowa produkcja pelletu – czy to możliwe do wykonania?

Warto wiedzieć, że mała produkcja pelletu na własne potrzeby to pomysł, który jak najbardziej można wprowadzić w życie. Takie rozwiązanie będzie opłacalne zwłaszcza dla osób posiadających łatwy dostęp do surowców takich jak drewno lub inna biomasa.

Jednym z największych atutów samodzielnej produkcji pelletu jest możliwość kontrolowania jakości wytwarzanego paliwa. Inny plus to uniezależnienie od dostawców surowca grzewczego.

Jednak trzeba pamiętać, że produkcja pelletu opałowego wymaga kupna odpowiednich maszyn. Dodatkowo podczas wytwarzania paliwa należy dbać o zachowanie właściwych norm jakości. To one stanowią podstawowy wyznacznik, który decyduje o możliwości wykorzystania pelletu we własnym piecu.

X